هنگامی كه امام زمان عج ظهور می كنند چگونه می توانیم ایشان را بشناسیم؟
موضوع: سه شنبه 30 آذر 1389 06:56 ق.ظ
بسم الله الرحمن الرحیم

این سوال از سوی یکی از کاربران محترم به تازگی مطرح شده و قصد پا کردن در کفش سرورانی نیست که به صورت تخصصی در موضوع مهدویت قلم می زنند. اما چون می توان سوال را به طور کلی این گونه طرح کرد که راه شناخت پیامبر و  امام چیست در همین جا بدان پاسخ داده می شود:
تصویر خورشید،‌ماه، تاریکی جلوی نور را نمی تواند بگیرد.

1. فطرت انسان اگر از حق منحرف نشده باشد حقیقت را به راحتی می شناسد. این یک راه شناخت صحیح است. گواهی مجموعه قرائن و شواهد به گونه ای كه قطع نسبت به صداقت مدعی نبوت و امامت حاصل شود به عنوان یکی از راه های معرفت نسبت به صدق وی بیان شده. قرائن و شواهد شامل این موارد می باشند:
حالات وكمالات مدعی نبوت و امامت، ویژگی محیط، مضمون دعوت، ثبات قدم در طریق، وی‍‍‍ژگی های پیروان، ابزارهایی كه استفاده می كند برای مثال قائل به این نباشد كه هدف وسیله را توجیه می كند. آیت الله سبحانی در کتاب الالهیات و باقلانی در کتاب البیان و فخر رازی در تفسیرش را می توان از کسانی شمرد که به این روش عقیده دارند. البته بعضا گفته می شود که این روش، قابل استفاده برای همگان نیست و باید به سراغ روش بعد رفت که همه کس می توانند از آن بهره برند:

2. راه دیگر رجوع به معجزاتی است که معصوم از خود ارائه می دهد. در این جا باید دقت شود که معجزه با سحر و جادو متفاوت است و انسان فریب نخورد. یک تفاوت سحر با معجزه این است که قدرت سحر محدود است و هر کاری را نمی تواند انجام دهد در حالی که توانایی معجزه در انجام هر کاری  است که شدنی باشد ولی بشر نتواند آن را انجام دهد.

3. روش دیگر رجوع به نشانه ها و ویژگی هایی است  که از حضرت بیان شده البته اگر این اخبار از نظر سند و متن مشکل نداشته باشند و خودشان پذیرفته شده و قابل خدشه نباشند. توضیح بیشتر این که هم اکنون نشانه هایی برای آخرالزمان و ظهور در روایات بیان شده. صحت و سقم و سند و دلالت این اخبار باید اول ثابت شود و این گونه نیست که تمام این اخبار صحیح باشند. بنابراین اگر حضرت ظهور کرد و صفتی داشت که مخالف بود با یکی از نشانه های ظهور که برای ما نقل شده، در این جا باید به بررسی میزان اعتماد به روایت مذکور بپردازیم...

برای توضیح بیشتر به وبلاگ های طلبه ها که آدرسشان در کنار وبلاگ داده شده رجوع نمایید مثل
وبلاگ دیر است آقا مگر نمی آیی.

نوشته شده توسط جواد باقری قمی | لینک ثابت | نظرات () ارسال: داغ کن - کلوب دات کام
Copyright - khoda.mihanblog.com