حكمت تفاوت ثواب اعمال چیست؟
موضوع: دوشنبه 10 آبان 1389 07:28 ب.ظ
بسم الله الرحمن الرحیم
پاسداشت «دحو الارض» گرامیداشت خشك‌شدن زمین و سرزمین نیست، بلكه گرامیداشت خواست خداوندی بر فراهم شدن بستر در مسیر هدایت است.
روز دحوالارض


بیست‌وپنجم ذی‌القعده سالروز واقعه «دحو الارض» است. روزی كه بنا به روایات اسلامی، زمین از زیر خانه كعبه گسترانیده شد. به همین مناسبت با حجت‌الاسلام والمسلمین سید شرف‌الدین ملك‌حسینی، از اساتید حوزه و دانشگاه گفت‌وگویی انجام شده است.
بسم الله الرحمن الرحیم
پاسداشت «دحو الارض» گرامیداشت خشك‌شدن زمین و سرزمین نیست، بلكه گرامیداشت خواست خداوندی بر فراهم شدن بستر در مسیر هدایت است.

بیست‌وپنجم ذی‌القعده سالروز واقعه «دحو الارض» است. روزی كه بنا به روایات اسلامی، زمین از زیر خانه كعبه گسترانیده شد. به همین مناسبت با حجت‌الاسلام والمسلمین سید شرف‌الدین ملك‌حسینی، از اساتید حوزه و دانشگاه گفت‌وگویی انجام شده است.
این استاد كلام مؤسسه امام صادق (ع) گفت: «دحو الارض» روزی است كه اطراف كعبه خشك می‌شود تا جایگاهی كه انسان‌ها باید به سمت و سوی آن باشند و بدان توجه كنند پدیدار شود. كعبه محیط رشد انسان‌هاست و بحث هدایت این جا پیش می‌آید و بنا بر آنچه در برخی اخبار ذكر شده این روز مصادف با میلاد حضرت ابراهیم (ع) نیز است و شاید پیوندی نیز بین آن دو باشد. چرا كه حضرت ابراهیم یكی از كسانی است كه خانه كعبه را بازسازی كرد.
تصویر حجت الاسلام والمسلمین ملك حسینی. حكمت تفاوت ثواب اعمال

استاد سطح چهار مركز تخصصی علم كلام حوزه ادامه داد: در هر صورت پاسداشت و گرامیداشت این روز،‌ گرامیداشت خشك‌شدن زمین و سرزمین نیست، بلكه گرامیداشت خواست خداوندی برای فراهم شدن بستر در مسیر هدایت است و به نظر می‌رسد از كعبه آغاز شده است تا اولین كانون توجه باشد و همه چیز به حول محور او منتهی شود. هم چنین یادآور آیه 27 سوره حج است كه خداوند می‌خواهد به سبب حج توجه بشر به این سمت جلب شود. یعنی بشری كه در روی كره خاكی زندگی می‌كند، توجه‌اش به واسطه حج به خدا جلب می‌شود (وَ أَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوكَ رِجالاً وَ عَلى‏ كُلِّ ضامِرٍ یَأْتینَ مِنْ كُلِّ فَجٍّ عَمیقٍ)، شروع امر از این جا آغاز می‌شود و نگاه بشر به این جا ختم می‌شود. در واقع هم نقطه مبدأ وهم نقطه منتها است.
وی درباره دلایل توجه به این روز در متون دینی گفت: این توجه صرفاً به خاطر تولد حضرت عیسی (ع) یا حضرت ابراهیم (ع) نیست، به دلیل این كه باید نسبت به تولد سایر انبیاء نیز چنین توجهی صورت می‌گرفت، بلكه بیشتر برای توجه دادن به آغاز یك حركت عظیم الهی است. برای فراهم كردن زمین برای انسان، چرا كه زمین برای انسان خلق شده است. هم چنان كه در آیه 29 سوره بقره می فرماید «هُوَ الَّذی خَلَقَ لَكُمْ ما فِی الْأَرْضِ جَمیعا».
روز دحوالارض

ملك‌حسینی با طرح این پرسش كه چگونه برای انسان زمینه فراهم می‌شود، ادامه داد: زمین بستری برای زندگی است و زندگی زمینه‌ای برای رشد. خداوند با دحوالارض دارد محیط را برای انسان فراهم می‌كند. پس در واقع نگاه به دحو الارض نگاه به غایت و همان انسان است، معطوف كردن ذهن است به این كه چه اتفاقی می‌خواهد بعد از دحو و گستردگی بیفتد. در واقع همه فایده آن به انسان می‌رسد و به انسان ختم می‌شود.
استاد كلام مؤسسه امام صادق (ع) با اشاره به تفاوت ثواب‌ اعمال با یكدیگر گفت: حكمت این تفاوت‌ها بر ما پوشیده است. گاهی دین برای جلب توجه انسان برای روزهایی خاص ثوابی عظیم قرار می‌دهد تا اهمیت آن در دیدگان افزایش یابد و طبیعتاً مقصود از اهمیت آن روز نیز مثلا از 6 صبح تا 6 عصر یا حتی 24 ساعت روز نیست، بلكه اهمیت اتفاق سبب توجه به آن شده است.
وی در اهمیت «دحوالارض» گفت: اهمیت این موضوع در‌ تبخیر آب نیست كه هنوز هم اتفاق می‌افتد، پس باید اهمیت آن معطوف به حادثه‌ای باشد كه غایت تمامی این‌هاست و بشر زمانی غایت را فهمید كه از انبیا شنید حضرت آدم بنای این خانه را گذاشت و ابراهیمیان فهیمیدند خداوند ندا به ابراهیم داده است كه كعبه را با حضرت اسماعیل آباد كن!
روز دحو الارض

حجت‌الاسلام ملك‌حسینی در پایان خاطرنشان كرد: زمانی اهمیت این اتفاق روشن شد كه حضرت ختمی‌مرتبت كنار كعبه مردم را به دین حق دعوت كرد و باز اهمیت آن هنگامی روشن می‌شود كه امام زمان (عج) كنار همین كعبه و در همین نقطه قیام می‌كند، بنابراین گرامیداشت دحو الارض، توجه دادن به اتفاقات عظیمی است كه همه‌اش توحیدی است و در كنار این نقطه اتفاق افتاده یا خواهد افتاد.
منبع: فارس

نوشته شده توسط جواد باقری قمی | لینک ثابت | نظرات () ارسال: داغ کن - کلوب دات کام
Copyright - khoda.mihanblog.com